Şehir tarihi araştırmalarında önemli kaynaklardan biri olan gravür, XV. Yüzyıldan itibaren sanatçıların ve seyyahların eserlerinin vazgeçilmezi arasına girmiştir. Osmanlı topraklarında Avrupa ülkelerinin elçileri tarafından başlatılan gravür sanatı, sonraki saray çevresinde yaygınlaşmış ve gelişmiştir. ... Devamı
45.00TL
23 Ocak Çarşamba günü Kargo'da

Ürün Açıklamaları

 

Şehir tarihi araştırmalarında önemli kaynaklardan biri olan gravür, XV. Yüzyıldan itibaren sanatçıların ve seyyahların eserlerinin vazgeçilmezi arasına girmiştir. Osmanlı topraklarında Avrupa ülkelerinin elçileri tarafından başlatılan gravür sanatı, sonraki saray çevresinde yaygınlaşmış ve gelişmiştir.

 

İstanbul’u çizen gravür sanatçılarından biri de 1794-1872 tarihleri arasında yaşamış Joseph Schranz’dır. Schranz, 1818’de ailesiyle Malta’ya yerleşmiş ve 1830’lu yıllarda İstanbul’a gelmiştir. Sultan II. Mahmud (1808-1839), Schranz’ı Mekteb-i Harbiye-i Şahane’de resim öğretmeni olarak görevlendirmiş ve çalışmalarıyla alakadar olmuştur.  İstanbul’u etkileyici ve gerçekçi bir biçimde resmeden Schranz, daha sonraki yıllarda çizdiği İstanbul Boğazı panoramalarını Sultan Abdülmecid’e sunmuş ve bu çalışmaları da sultan tarafından beğenilmiştir. İstanbul Boğazı’nı değişik yerlerden resmeden Schranz’ın ayrıntılara önem verdiği farklı konularda çok sayıda gravürü bulunmaktadır.

 

Tıpkıbasımını hazırlamış olduğumuz Joseph Schranz’ın Le Bosphore adlı eseri, ikisi panorama olmak üzere toplam on iki gravürden oluşmaktadır. Panoramalardan ilki Beylerbeyi'nden Üsküdar, Sarayburnu ve Galata’yı, diğeri de Beykoz'dan boğazı göstermektedir. Diğer gravürler ise Rumeli Hisarı'ndan Anadolu Hisarı, saltanat kayığı, Osmanlı esnafı, Osmanlı kadını ve çocuğu, asker, dervişler, arzuhalci gibi İstanbul'un topografik, mimari ve içtimai yapısıyla alakalı birçok görsel bilgi içermektedir.

 

Ürün Özellikleri

Barkod Numarası 9786059492782
Dili Türkçe,İngilizce,Arapça
Basım Yılı 2018
Basım Yeri İstanbul
Yazar Adı Joseph Schranz
Çeviren Muharrem Tan
Yazar Adı Yayına Hazırlayan:İrfan Dağdelen
Ebat 335x245
Sayfa Sayısı 28 + 2 Sayfa Panorama
Kağıt Morim 160 Gr
Kapak Bez Ciltli
Baskı Numarası 1
Basım Ayı Haziran

Taksit Koşulları


50-100 TL tutarda alışverişlerinize World özellikli kartlara özel 2-3-4 taksit imkanı

100-300 TL tutarda alışverişlerinize World özellikli kartlara özel 2-3-4-5 taksit imkanı

300TL ve üzeri alışverişlerde World özellikli kartlara özel 2-3-4-5 + 4 taksit imkanı

50TL ve üzeri alışverişlerde Maximum özellikli kartlara 3 taksit imkanı

İade Koşulları


Siparişinizi tamamen iptal etmek veya değişiklik yapmak istiyorsanız müşteri temsilcilerimizle görüşmeniz veya bu konu ile ilgili iletişim kısmında belirtilen adresimize e-posta göndermeniz gerekmektedir. Siparişin kısmen karşılandığı durumlarda müşteri bilgilendirilir ve bu sipariş için müşterinin isteği doğrultusunda işlemler yapılır.


Satın alınan ürün veya hizmetin iade şartları 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanuna uygun olarak düzenlenmiştir. Üründe, imalat hataları varsa (forma eksikliği, forma karışıklığı, basılmamış sayfalar... gibi) tüketicinin ürünü iade etme ve yenisini talep etme hakkı vardır. Ürün iadesi konusunda müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilir veya iletişim bilgilerinde belirtilen mail adresimize konu ile ilgili mesajınızı gönderebilirsiniz.


İade adresimiz:
İstanbul Kitapçısı Merkez
Tel:(0212) 558 11 26-27
Adres:Zeyrek Mah.ibadethane Arkası Sok. No:10 Fatih- İstanbul


Bunun dışındaki durumlarda aynı yasaya istinaden “alıcı tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.) ve basılı ürünlerde (Kitap, dergi vb.),” iade veya cayma sözkonusu değildir.

İlişkili Ürünler

Lale Devri Ressamı Van Mour'un Çizimleriyle Osmanlılar

60.00TL

İstanbul’un 100 Gravürü

25.00TL

Osmanlı Sanatı Türkiye'nin Ressamları

60.00TL

Fırçaların Diliyle İstanbul

60.00TL

En Son Gezdiğiniz Ürünler

Le Bosphore

45.00TL