Stok Durumu: Stokta var

Çizgilerde İstanbul

  Eser, ressam ve mimar Prof. Dr. Ruşen Dora’nın 1962 yılından günümüze kadar sulu boya ve çeşitli teknikleri kullanarak meydana getirdiği, İstanbul’a ait muhtelif mekânları içeren resim çalışmalarından, düşünsel çizgilerinden oluşmaktadır. Eser sahibinin bu çalışmalarla amacı yapıları tek tek rölöve etmek, resimlemek değil; birer birer yitirdiğimiz mekânın güzelliklerinin anlık anımsamalarını, ... Devamı
  90.00TL
  23 Ocak Çarşamba günü Kargo’da

  Ürün Açıklamaları

  Kitapta Taksim, Haliç ve çevresi, İstanbul Boğazı ve çevresi, Fatih, Çamlıca, Ataköy, Silivri gibi mekânların resimleri yer yer hikâyeleriyle yer alıyor.

   

  Eser sahibinin arşivinden alınan orijinal resimler taranarak kitapta kullanılmıştır. Ruşen Dora, otuz yılı aşkın bir süredir İstanbul’un çeşitli tarihi mekânlarını, bu mekânlardaki değerli birçok yapı ve projeyi suluboya tekniği kullanarak bazen de serbest çizim ve boyama teknikleri ile resmetmiştir. Ruşen Dora, bu çalışmalarındağınık çizimler değil, mimarca kaleme alınan “düşünsel çizgiler” olduğunu özellikle belirtiyor.

   

  İstanbul’daki birçok tarihi mekân ve yapının gerçekliğinin zaafa uğratılmadan verildiği bu proje, okuyucuyu eski-yeni yolculuğuna çıkarıp bu yapılara karşı bir farkındalık oluşturan bir albüm eser niteliğindedir. Resimlerin oluşturulması uzun bir zamana yayıldığı için de eser, ayrı bir değer kazanmaktadır.

   

  Peki, eser sahibi neden sulu boya tekniğini tercih etti kendi ağzından dinleyelim:

  “Bu desenleri, mimari resimleri neden suluboya ile yaptık biliyor musunuz? Suluboya narindir, yağlı boya gibi pazısı, ensesi kuvvetli değildir. Suluboya yöntemini biz zarif bir anlatım biçimi olarak buluyoruz. Suluboya narin ve naziktir. Geri dönüşü yoktur. Bazen tazeliği bozulmasın diye nefesinizi bile tutarsınız. Kâğıdın bilincinin ve suyun fırça ile buluşturulmasının tam o kritik arasında bağlayıcı sizsiniz. Kırılgan, nazik bir kelebek kanadı gibidir, fazla üstelenmez, fazla tutarsanız zedelenir.  Suluboya bu zarafetiyle Anadolu insanının yaşamı ile büyük bir uyum sağlar. Zira Anadolu insanı kendini övmez, zariftir. Komşu ve konuklarına değer verir. Bu yapılar on binlerce yılın kültürlerinin imbikten damla damla süzülen kültür özleridir. Yunus Emre’nin dediği gibi ‘ete kemiğe büründüm, insan gibi göründüm’. Bu resimlerde de resim gibi görünen aslında ‘kültür izleridir’ ve anlatımları kelebek kanadı gibi zarif bir ‘suluboya’ yöntemi ile anlatılmıştır.

  Amacım resim yapmak değildi. Ne yaptığını bilip hissetmek ve onun gereklerine göre de bir sonuca gitmekti. Ya da o sonuca gideni izleyerek onda var olanı yakalayıp alabilmekti. Ben resim tekniğini kullandım. Benim için fotoğrafını çekmekten daha kolaydı. Hep söylediğim bir şey var: Çizgi beni yaşatıyor.”

  Ürün Özellikleri

  Barkod Numarası 9786059492874
  Dili Türkçe
  Yazar Adı Ruşen Dora
  Editör Esra Manavoğulları
  Basım Yılı 2018
  Basım Ayı Aralık
  Ebat 28*24
  Kapak Karton Kapak
  Kağıt 1.Hamur
  Sayfa Sayısı 166
  Baskı Numarası 1

  Taksit Koşulları


  50-100 TL tutarda alışverişlerinize World özellikli kartlara özel 2-3-4 taksit imkanı

  100-300 TL tutarda alışverişlerinize World özellikli kartlara özel 2-3-4-5 taksit imkanı

  300TL ve üzeri alışverişlerde World özellikli kartlara özel 2-3-4-5 + 4 taksit imkanı

  50TL ve üzeri alışverişlerde Maximum özellikli kartlara 3 taksit imkanı

  İade Koşulları


  Siparişinizi tamamen iptal etmek veya değişiklik yapmak istiyorsanız müşteri temsilcilerimizle görüşmeniz veya bu konu ile ilgili iletişim kısmında belirtilen adresimize e-posta göndermeniz gerekmektedir. Siparişin kısmen karşılandığı durumlarda müşteri bilgilendirilir ve bu sipariş için müşterinin isteği doğrultusunda işlemler yapılır.


  Satın alınan ürün veya hizmetin iade şartları 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanuna uygun olarak düzenlenmiştir. Üründe, imalat hataları varsa (forma eksikliği, forma karışıklığı, basılmamış sayfalar... gibi) tüketicinin ürünü iade etme ve yenisini talep etme hakkı vardır. Ürün iadesi konusunda müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilir veya iletişim bilgilerinde belirtilen mail adresimize konu ile ilgili mesajınızı gönderebilirsiniz.


  İade adresimiz:
  İstanbul Kitapçısı Merkez
  Tel:(0212) 558 11 26-27
  Adres:Zeyrek Mah.ibadethane Arkası Sok. No:10 Fatih- İstanbul


  Bunun dışındaki durumlarda aynı yasaya istinaden “alıcı tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.) ve basılı ürünlerde (Kitap, dergi vb.),” iade veya cayma sözkonusu değildir.

  İlişkili Ürünler

  İstanbul’un 100 Mimarı

  25.00TL

  İstanbul Mimarlık Rehberi

  200.00TL

  Sultan Abdülmecid'in Bir Mimarı, William James Smith

  80.00TL

  En Son Gezdiğiniz Ürünler

  Çizgilerde İstanbul

  90.00TL